Naciski na zmniejszenie produkowania odpadów i zanieczyszczeń przez gospodarstwa domowe, powoli sprawiają, że w nowym budownictwie stosowane są rozwiązania z zakresu wykorzystania alternatywnych źródeł energii, a w domach starych, prowadzone są w tym celu znaczne modernizacje. Przede wszystkim wymagane jest to przez prawo europejskie, jednocześnie zachęcając właścicieli nieruchomości przez szeroką ofertę dofinansowań inwestycji.

Coraz więcej domów posiada tzw. hybrydowy system odzyskiwania energii, czyli wiele urządzeń i rozwiązań, mających sprawić, że dom zużywa jedynie energię odnawialną, przez co staje się samowystarczalny.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, wykorzystują one energię słońca do ogrzania czynnika grzewczego, a przez niego wody. W ten sposób dom zaopatrzony jest w ciepłą wodę użytkową oraz energię do ogrzania pomieszczeń. W zimie system ten staje się jednak mało wydajny i konieczne jest zastosowanie dodatkowych źródeł ciepła.

Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja fotowoltaiczna, podobnie wykorzystuje energię słoneczną, przekształcając ją tym razem w  energię elektryczną. Ta może być wykorzystana do wszystkich domowych urządzeń elektrycznych, także ogrzewania.

Energia elektryczna może być także pozyskiwana z siły wiatru, przez domowe elektrownie wiatrowe. Inwestycja w wiatraki jest kosztowna, ale energię uznaje się za ekologicznie czystą.

Stosowanym często rozwiązaniem są pompy ciepła, za ich pomocą możliwe jest ogrzewanie domu odzyskując ciepło z wody, ziemi lub powietrza. Pompy wymagają dostarczenia prądu do pracy sprężarki, jednak jego zużycie jest znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Rozwiązań tych jest wiele więcej, przy odpowiednim oszacowaniu zapotrzebowania na energię i zastosowaniu alternatywnych jej źródeł, dom faktycznie staje się miejscem ekologicznym i samowystarczalnym.

Podobne posty: