Dotychczas zasilanie komunikacji miejskiej za pomocą energii słonecznej istniało głównie w sferze eksperymentów, w najbliższych latach przewidywany jest jednak wzrost wykorzystania fotowoltaiki w napędzaniu miejskich autobusów. Rośnie bowiem świadomość ekologiczna społeczeństwa, wszyscy więc, w trosce o środowisko rozważają oraz wprowadzają rozwiązania związane z energią odnawialną.

Fotowoltaika to technologia wykorzystująca energię promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Systemy fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem stosowane w ośrodkach użyteczności publicznej, firmach oraz prywatnych gospodarstwach domowych. Jedną z możliwości wykorzystania promieniowania słonecznego jest produkcja energii niezbędnej do funkcjonowania komunikacji miejskiej. Ta, jak wiadomo jest bezpieczniejsza dla środowiska niż korzystanie z prywatnych samochodów, a mimo to pozostawia znaczny ślad na jakości powietrza w dużych aglomeracjach. Odpowiedzią na konieczność poprawy stanu środowiska naturalnego bez ograniczania mobilności mieszkańców jest wprowadzenie komunikacji miejskiej napędzanej energią słońca. Systemy fotowoltaiczne służą do napędzania elektrycznych części autobusów miejskich, które dotychczas zużywały znaczny procent spalanego paliwa. Koszt cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych montowanych na dachach miejskich autobusów może zwrócić się już po dwóch latach eksploatacji, w tym czasie jednak odczuwalne jest znaczne ograniczenie zużycia paliwa. W kolejnych latach można natomiast oczekiwać rosnących zysków, tak finansowych jak i ekologicznych.

W niektórych większych miastach w Polsce system ten już działa, choć wprowadzony jest na razie jedynie testowo. Można jednak spodziewać się zwiększenia zainteresowania, ze względu na pozytywne efekty jego wprowadzenia. Tam, gdzie władze miejskie starają się przynajmniej w części ograniczyć szkodliwość przedsiębiorstw komunikacyjnych, wprowadzane są biletomaty zasilane energią słońca.

Oczywiście fotowoltaika nie jest rozwiązaniem idealnym, możliwość napędzania autobusów przez energię słoneczną zależy od wielu czynników. Między innymi od intensywności naświetlenia, kąta padania promieni oraz przejrzystości atmosfery. Ponadto wydajność paneli fotowoltaicznych spada wraz z czasem użytkowania.
Zdanie innych