Bambus należy do rodziny traw, wyróżnia się około 1500 gatunków tej rośliny, a niektóre z nich swoim wyglądem, ze względu na wysokość, przypominają drzewa. Najlepiej plonuje w gorącym klimacie, choć wytworzono już odmiany mrozoodporne, z powodzeniem można go zatem uprawiać nawet w rodzimych ogródkach.

Obecnie bambus stał się materiałem o tak szerokim spektrum zastosowania, że trudno przewidzieć, czego nie można będzie z niego wyprodukować. Na rynku mamy już znaczną liczbę artykułów użytku codziennego: szczoteczki do zębów, podpórki do roślin, naczynia, sztućce, słomki, meble i ozdoby do wnętrz, zabawki, ubrania i wiele innych. Tradycyjnie wykorzystywany jest także do budowy mostów, ogrodzeń, wiatraków, rusztowań, tratew, a nawet domów.

Produkty wytwarzane z tego tworzywa, uważane są za ekologiczne, a popyt na nie wciąż rośnie. Co ważne, wiele z nich z powodzeniem zastępuje używane dotąd plastikowe odpowiedniki. Te wykonane z bambusa, uznaje się za niezwykle trwałe, lekkie, odporne na temperaturę i wysoką wilgotność oraz łatwe w pielęgnacji.

Warto także wspomnieć o zdrowotnych właściwościach tej rośliny, pędy bambusa bogate są w cenne dla zdrowia składniki odżywcze – mikroelementy, witaminy, czy aminokwasy. Również dzięki nim, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.

Podobne posty: