W codziennym życiu zużywamy mnóstwo baterii, czy to tradycyjnych paluszków, czy akumulatorów wykorzystywanych w sprzętach elektronicznych. O ile te drugie mają znaczną żywotność, a swoje funkcjonowanie kończą często już z samymi urządzeniami (choć nie jest to oczywiście reguła), popularne paluszki wymieniane są znacznie częściej.

Przeciętny użytkownik urządzeń zasilanych bateriami AA i AAA nie zdaje sobie sprawy z problemu ich zużycia. Refleksja pojawia się najczęściej, gdy w domu zjawiają się dzieci – a wraz z nimi bezkresna ilość grających, świecących i ruszających się zabawek, które wymagają niezliczonej ilości baterii. Często właśnie te interaktywne zabawki są jedynym, absorbującym dziecko sprzętem w domu, i równie często rodzice narzekają na konieczność zakupu co chwilę nowych paluszków do nich. Ponadto, choć na co dzień nie zwraca się na to uwagi, mnóstwo baterii zużywa się w pilotach, zegarkach, myszkach, kontrolerach do konsol, czy nawet odświeżaczach powietrza. Rozwiązaniem mogą być baterie – akumulatory, o wielkości i mocy tożsamej co popularne baterie. Mają możliwość wielokrotnego ładowania. I choć są znacznie droższe niż popularne jednorazowe baterie oraz wymagają zakupu ładowarki, są znacznie lepszym rozwiązaniem dla środowiska. Nigdy nie ładuj baterii jednorazowych! Może to doprowadzić do ich przegrzania, wybuchu lub pożaru.

Jak poza tym zwiększyć żywotność zwykłych baterii? Wiele jest porad, w jaki sposób oszczędzać baterie w smartfonie czy laptopie. Trwałość korzystania ze standardowych baterii także można przedłużyć, korzystając z nich w odpowiedni sposób, który wiąże się także z bezpieczeństwem ich używania. Przede wszystkim baterii nie wolno rozgrzewać, moczyć, ani doprowadzić do ich uszkodzenia. Należy je przechowywać poza zasięgiem małych dzieci, promieni słonecznych i wilgoci. Warto zachować ostrożność, nie rzucać bateriami, aby ich nie porysować. Nigdy nie wolno otwierać baterii, jeśli widzimy, że jej osłonka uległa zniszczeniu, należy ją bezwzględnie zabezpieczyć i zutylizować. Niezwykle niebezpieczne są wycieki substancji z baterii, jeśli tak się stanie wytrzyj wyciek suchą szmatką i dokładnie umyj ręce.

Jeśli w urządzeniu znajduje się dwie lub więcej baterii warto umieścić w nim paluszki o takiej samej mocy i stopniu zużycia, w ten sposób będą się równomiernie rozładowywać. Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz korzystać z jakiegoś sprzętu, baterie warto wyjąć i przechowywać w warunkach nieprzewodzących prądu.

A kiedy Twoje baterie rozładują się na dobre, nie zapomnij o ich odpowiedniej utylizacji. Nie wolno wyrzucić ich do zwykłego pojemnika, te przeznaczone na baterie i akumulatory często znajdują się nie przy śmietnikach, a w wielkopowierzchniowych sklepach.

Podobne posty: