Człowiek nie może żyć bez wody i… bez tlenu! O ile tę pierwszą substancję łatwo sobie dostarczyć, wskazówki o piciu odpowiedniej ilości wody dostępne są w wielu opracowaniach (a dla zapominalskich powstały nawet specjalne aplikacje), ilość tlenu w naszym otoczeniu ciężej jest monitorować. A często zdarza się, że niedotleniony organizm odczuwa wyraźne symptomy: ból głowy i upośledzenie funkcji układu oddechowego.

Związane jest to ściśle z zanieczyszczeniem powietrza, gdy wraz z tlenem do organizmu dostają się niepożądane  substancje. Pewnym wyjściem z tej sytuacji jest inwestycja w oczyszczacz powietrza, jednak oprócz wyeliminowania substancji szkodliwych, nie zwiększy on zawartości tlenu w powietrzu. Rozwiązaniem jest uprawa roślin, które w dobowym cyklu zwiększają ilość tlenu w środowisku (mitem jest, że rośliny doniczkowe nocą „zabierają” tlen!).

Oprócz produkcji tlenu wiele z roślin, które możemy z powodzeniem uprawiać w domu, neutralizuje lub pochłania toksyny obecne w środowisku, także szkodliwe substancje zawarte np. w farbach, ścianach czy wykładzinach. Najbardziej produktywna jest sansewieria gwinejska, czyli popularna wężownica, zalecane jest umieszczanie jej w sypialniach, dla zdrowego snu. Równie dobrze sprawdzą się skrzydłokwiat, epipremnum złociste, dracena, bluszcz, figowce, paprocie oraz aloes.

Badania wskazują, że niemal wszystkie rośliny będą przydatne w naszych domach, szczególnie rośliny bezkwiatowe. Warto jednak uważać na te, które po spożyciu mogą być trujące, zwłaszcza, jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta, odpuśćmy sobie hodowlę gwiazdy betlejemskiej, monstery i filodendronu. W przypadku alergików (ale nie tylko), nie zaleca się roślin silnie pachnących i pylących.

Do wyboru będą także rośliny wymagające odpowiedniego stanowiska (naświetlenia, podłoża), oraz mniej lub bardziej trudne w uprawie, należy więc dostosować je do naszych możliwości. Umieszczenie roślin w sypialni, czy pokoju dziecięcym korzystnie wpływa na dotlenienie organizmu, powietrze w tych pomieszczeniach będzie także oczyszczone i nawilżone, a wygląd pokoi nabierze przytulności.

Podobne posty: