Rekuperacja to ostatnio coraz częściej używane słowo w kontekście ekologicznej budowy domów. Co oznacza rekuperacja dla przeciętnego człowieka i jak instalacja rekuperatora wpływa na środowisko?

Rekuperator jest urządzeniem łączącym w sobie funkcje wentylacji i klimatyzacji. Służy do mechanicznej wentylacji pomieszczeń, jednocześnie oszczędzając energię cieplną. Świeże, zimne powietrze, przepływające przez wymiennik w rekuperatorze, do wnętrza domu mija się z powietrzem wypływającym na zewnątrz budynku. Strumienie powietrza mijają się, ale nie mieszają ze sobą, a rekuperator pozwala na ogrzanie świeżego powietrza energią cieplną pochodzącą z powietrza zużytego.

W rekuperatorach znaleźć można różne rodzaje wymienników, z których najbardziej efektywny oraz popularny jest wymiennik przeciwprądowy. Jego wadą jest skomplikowane czyszczenie i możliwość oszronienia, dlatego warto rozważyć pozostałe rodzaje wymienników – krzyżowy i obrotowy. System ten pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, do prawidłowego działania potrzebuje bowiem jedynie energii elektrycznej. Dzięki niemu natomiast można znacząco zlikwidować straty ciepła wynikające z wentylacji budynku.

Urządzenie posiada dodatkowo wymienne filtry, powstrzymując owady, kurz i inne zanieczyszczenia przed wniknięciem do wnętrza domu. Latem rekuperacja obniża temperaturę wpływającego do mieszkania powietrza, a przy zastosowaniu jednostki chłodzącej lub pompy ciepła, schładza je dodatkowo. Wentylatory zamontowane w tym urządzeniu wytwarzają oczywiście nieznaczny hałas, z reguły jednak umieszczone są w niezamieszkałych częściach domu, ich dźwięk nie powinien więc przedostawać się do pozostałych pomieszczeń.  

System ten jest niemal w pełni zautomatyzowany, a możliwości wentylacyjne można dobrać po potrzeb danego budynku oraz mieszkańców. Rekuperacja obecnie jest podstawowym wyposażeniem domów pasywnych i energooszczędnych, a dzięki niej układ centralnego ogrzewania wymaga znacznie mniej energii do osiągnięcia tej samej temperatury.

Podobne posty: