Co miesiąc każda kobieta w wieku produkcyjnym boryka się z problemem „tych dni”, czyli menstruacji. Jeszcze do niedawna miałyśmy do wyboru jedynie dwie opcje – podpaski lub tampony. Chęć bycia eko i zero waste stawia przed nami konieczność poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście istnieje ich cała masa! Podpaski wielorazowe, chłonne majtki, ekologiczne tampony i podpaski…
Dziś jednak postaramy się przybliżyć, czym jest kubeczek menstruacyjny, obecnie najpopularniejszy zamiennik tamponów. Jest to po prostu silikonowy pojemnik, kształtem i wielkością przypominający kieliszek, zwężający się ku dołowi. Kubeczek wprowadza się do pochwy w trakcie miesiączki, i tam zbiera się do niego krew menstruacyjna. Kubeczek należy opróżniać co 4-12 godzin, w zależności od intensywności krwawienia, umyć i założyć z powrotem.

Żywotność tego gadżetu to nawet kilka lat i, jeśli dobrze dopasujemy rozmiar, przez ten czas wystarczy nam tylko jeden pojemnik. Oczywiście kubeczek należy odpowiednio przechowywać, jednak silikon medyczny, z którego jest wykonany, jest dość trwałym materiałem. Minusem jest natomiast konieczność każdorazowego umycia go, więc zmiana w publicznej toalecie może nie być tak komfortowa jak wymiana np. podpaski. Przed założeniem go w kolejnym cyklu i po zakończeniu menstruacji, kubeczek należy sparzyć przez kilka minut we wrzącej wodzie.
Oczywiście na początku mogą wystąpić trudności w jego użytkowaniu. Nie warto zniechęcać się od razu, jeśli aplikacja i opróżnianie kubeczka będzie sprawiać nam problemy. Istnieje kilka sposobów jego założenia, a czas opróżnienia wiąże się z indywidualną obserwacją organizmu.
Kubeczek menstruacyjny dostępny jest wielu rozmiarach, kształtach i stopniach twardości. Powinien być dopasowany do wielkości pochwy i obfitości krwawienia. Zwykle problemy z jego przeciekaniem dotyczą właśnie niedopasowania rozmiaru, zbyt późnego opróżnienia lub nieprawidłowej aplikacji. Po spełnieniu tych warunków, nie ma możliwości, aby kubeczek przeciekał, jest to więc bardzo higieniczne rozwiązanie. Kubeczek w pochwie nie powinien być wyczuwalny, ani powodować dyskomfortu, nadaje się dla osób aktywnych ruchowo, także na basen.
Jedynym przeciwwskazaniem są zalecenia lekarza i deformacje budowy pochwy, jednak występuje to niezwykle rzadko. Przez swoją żywotność jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, ale też pozwala znacznie zaoszczędzić na standardowych artykułach higienicznych tego typu.
Zdanie innych