Mówiąc o dietach redukcyjnych czy oczyszczających często słyszy się o tzw. detoksie sokowym. Czym jest ten rodzaj żywienia i jakie są efekty jego stosowania?

Jak sama nazwa wskazuje detoks sokowy polega na oczyszczeniu organizmu z zalegających toksyn poprzez spożywanie wyłącznie soków. Jest to forma kuracji oczyszczającej, która zdobywa coraz więcej zwolenników, wiele osób jest jednak jej stanowczymi przeciwnikami. Jest to dieta wysoce eliminacyjna, dlatego nie powinny podejmować jej osoby przeziębione i obarczone schorzeniami zdrowotnymi, a jeśli już, to po konsultacji z lekarzem.

Detoks sokowy stanowi prosty jadłospis, złożony wyłącznie z soków, zatem do jego przejścia nie jest potrzebne nic więcej jak sokowirówka, świeże owoce i warzywa. Składniki soków można dobierać dowolnie oraz wzbogacać je przyprawami. Soki tłoczone na zimno i spożywane zaraz po przygotowaniu mają największą wartość odżywczą, zatem nasz organizm otrzymuje ciągle porcję witamin i mikroelementów. Zmniejszona jest natomiast podaż kalorii i makroelementów, stąd często występuje odczucie głodu, ale też szybki spadek wagi.

Dietę opierającą się wyłącznie na sokach najlepiej stosować od jednego do siedmiu dni. Taki detoks spowoduje oczyszczenie jelit, doda energii, przyśpieszy wydalanie resztek przemiany materii, oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Przy detoksie zaleca się zrezygnowanie z kawy, mocnej herbaty, cukru oraz używek. Można natomiast spożywać dodatkowe płyny, zieloną herbatę i napary ziołowe. Po zakończeniu detoksu najlepiej wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, co utrwali uzyskane efekty. W przyszłości wypróbowane soki można spożywać w codziennej diecie, jako przekąska lub lekki posiłek.

Podobne posty: