Serialowe nowości z ostatnich lat pokazują, że kwestia zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatu coraz bardziej absorbuje twórców filmowych. Na różne sposoby tematy te podejmują seriale dokumentalne i fabularne. Wybraliśmy 3 produkcje, zza których wyłania się widmo ekologicznej katastrofy.

Eksperci twierdzą, że obejrzenie półgodzinnego odcinka na platformie streamingowej skutkuje emisją ok. 1,6 kg dwutlenku węgla. Domowe seanse nie pomagają zatem naszej planecie. Zamiast jednak całkowicie z nich rezygnować, warto od czasu do czasu postawić na jakościowe produkcje, które inspirują do działań na rzecz środowiska.

Nasza planeta

Do tych trzeba zaliczyć Naszą Planetę. To zrealizowana z rozmachem i estetyką opowieść o znikającym pięknie i biologicznej różnorodności Ziemi. W ośmiu niespełna godzinnych odcinkach oko kamery przenosi nas w różne rejony świata. Pokazuje nam gorącą dżunglę i mroźne tereny arktyczne, zielone lasy i podwodne głębiny. Początkowo z przyjemnością zanurzamy się w ich zachwycających krajobrazach i z zaciekawieniem podglądamy codzienność żyjących tam zwierząt – to właśnie one są głównymi bohaterami opowiadanej historii. Już po chwili musimy się jednak zmierzyć z gorzką prawdą: ten świat znika na naszych oczach i z naszej winy.

Serial nie uświadamia nam tego w sposób moralizatorski. Wzrusza, zadziwia i zachwyca. Na końcu pozostawia zaś z refleksją na temat losu zwierząt, kondycji środowiska i naszego destrukcyjnego wpływu na nie.Jego obrazy zapisują się w pamięci na długo, zachęcając do większej troski o naturę.

Nasza planeta stała się hitem Netflixa 2019 r. Jest dostępna na platformie.  

Ragnarok

W norweskim serialu Ragnarok zmiany klimatyczne składają się na katastroficzną wizję zbliżającego się końca świata. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Edda w zachodniej Norwegii. Jak w soczewce skupiają się w nim współczesne problemy naszej planety. Miasto nękają susze, gorące zimy, ulewne deszcze i zanieczyszczenia przemysłowe z należących do miejscowej rodziny fabryk. Sytuację z niepokojem śledzi grupa nastolatków. Jeden z nich, po dokonaniu zaskakującego odkrycia na swój temat,  postanawia wypowiedzieć wojnę osobom niszczącym środowisko naturalne.

Ragnarok to serial fantastyczny, w którym futurystyczna wizja katastrofy miesza się z problemami współczesności i motywami nordyckiej mitologii. Inspiruje do osobistych działań na rzecz klimatu i ochrony przyrody.

Premiera serialu odbyła się 31 stycznia 2020 r. na Netfliksie. Jak dotąd na platformie do obejrzenia jest jego pierwszy sezon.  

Wieczna wiedźma

W serialu Wieczna wiedźma temat ochrony środowiska również pojawia się bezpośrednio,  ale w przeciwieństwie do pozostałych produkcji – na marginesie głównej osi fabularnej, która przyciąga lekkością i nieskomplikowaną konstrukcją. Carmen, tytułowa wiedźma i niewolnica z XVII stulecia ucieka z pomocą czarownika przed stosem do XXI-wiecznej Cartageny – miasta portowego w Kolumbii. Próbując zadomowić się we współczesności, przekonuje się, jak dużej degradacji uległo przez wieki środowisko naturalne. Piękno Wybrzeża Karaibskiego przyćmiewają teraz zaśmiecone plaże i tony plastiku w morskich wodach. Carmen podejmuje studia biologiczne i czuje, jak stopniowo narasta w niej, jej przyjaciołach i wykładowcach gotowość do działań na rzecz otaczającego środowiska. Jej historia motywuje do podejmowania lokalnego aktywizmu w obronie niszczejącej natury.

Kolumbijski serial Wieczna wiedźma miał premierę w 2019 r. na Netfliksie. Póki co na platformie są dostępne dwa sezony.

Ekologia jest współcześnie tyle nośnym i modnym, co potrzebnym i ważnym tematem. Jej pojawienie się w zyskujących dużą oglądalność produkcjach edukuje, uwrażliwia i daje nadzieję na zwiększenie się ekologicznej świadomości społeczeństwa.

Podobne posty: