Ekologiczne akcesoria do domu zamieniają domową przestrzeń w miejsce przyjazne jej mieszkańcom i… środowisku. Wybraliśmy 9 gadżetów do kuchni, łazienki i pokoju, dzięki którym przeprowadzisz u siebie eko(r)ewolucję!

Ekologiczne akcesoria kuchenne. Ograniczysz odpady

Szafki kuchenne w wielu domach skrywają cały arsenał przedmiotów ze szkodliwych dla środowiska materiałów od plastikowych pojemników przez foliowe woreczki na żywność po gąbki do mycia z tworzyw sztucznych. Na szczęście nie musimy już z nich korzystać, odkąd na rynku są dostępne ekologiczne akcesoria kuchenne. Dzięki nim ograniczamy wytwarzanie śmieci i pozytywnie wpływamy na kondycję naszej planety.

Kuchenny kompostownik

Ekokuchnię warto zaopatrzyć przede wszystkim w kompostownik. Trafia do niego nawet 95% odpadów organicznych powstałych po oddzieleniu resztek jedzenia. Są to m.in.: skorupki jajek, obierki z ziemniaków, skórki owoców i warzyw, fusy po kawie oraz pozostałości po herbacie.

Zebrane w kompostowniku ulegają fermentacji, która trwa ok. 3-4 tygodni. W ten sposób nie tylko redukujemy ilość odpadów, ale też uzyskujemy naturalny nawóz do kwiatów czy warzyw z balkonowego ogródka. Dla przyspieszenia procesu rozkładu można dodać preparaty z pożytecznymi bakteriami i grzybami. Trzeba również zadbać o stały przepływu powietrza w pojemniku i co jakiś czas przemieszać jego zawartość.

Na rynku są dostępne profesjonalne kompostowniki z filtrem węglowym, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jednak równie dobrze pojemnik na kompost można wykonać samodzielnie, np. z nieużywanego już wiaderka. 

Zmywak z gąbki luffa do mycia naczyń

Gąbka luffa jest wysuszonym owocem trukwy egipskiej. Dzięki siatkowanej strukturze, nieco szorstkiej powierzchni i dużej wytrzymałości znajduje swoje zastosowanie jako zmywak do mycia naczyń lub myjka do ciała.

W 100% naturalna i biodegradowalna stanowi ekologiczny zamiennik dla gąbek syntetycznych. Po zużyciu (które następuje zwykle po ok. kilku miesiącach) wystarczy wyrzucić ją do pojemnika na bioodpady lub umieścić w domowym kompostowniku.

Ekologiczne opakowania na żywność

W ekologicznej kuchni nie powinno zabraknąć również opakowań na żywność z naturalnych materiałów. Kanapki do szkoły, pracy czy na wycieczkę można włożyć do kompostowalnych, papierowych torebek lub ekologicznych pojemników, np. z bambusa i stali.

Z kolei na zakupach warto mieć zawsze przy sobie woreczki wielorazowego użytku na owoce i warzywa – to znakomity zamiennik foliowych torebek.

Do przechowania sypkich produktów, takich jak: kasze, płatki owsiane, cukier czy makaron służą zaś modne ostatnio szklane słoiki. Nie dość, że są wygodne i długo utrzymują świeżość, to jeszcze oryginalnie ozdabiają kuchnię.

Akcesoria ekologiczne do łazienki. Nie zanieczyścisz planety

W łazience warto dbać nie tylko o własną higienę, ale i czystość natury. Tymczasem bywa, że łazienka zamienia się w magazyn środków chemicznych i akcesoriów z tworzyw sztucznych, skutecznie zatruwających środowisko. Na co możemy je zamienić, aby żyć bardziej ekologicznie?

Myjka z juty

Myjka wykonana z juty z powodzeniem zastępuje syntetyczne odpowiedniki. Jest od nich bardziej wytrzymała. Ponadto nie sprzyja namnażaniu bakterii, a jej nieco chropowata struktura pomaga usunąć z ciała zrogowaciały naskórek. Gdy się zużyje, można ją wyrzucić  do kompostownika lub pojemnika na bioodpady, gdzie ulegnie całkowitej biodegradacji. 

Jest bowiem włóknem w 100% naturalnym. Wytwarza się ją z roślin z rodziny o tej samej nazwie. Co najważniejsze, od momentu produkcji aż do zużycia, nie wpływa negatywnie na środowisko.

Naturalne kosmetyki i środki czystości

W wielu kosmetykach i środkach czystości znajdują się szkodliwe dla natury składniki, jak: mikroplastik, filtry chemiczne i różnego rodzaju substancje aktywne. Po dostaniu się do wód poważnie zagrażają żyjącej tam faunie i florze. Przed zakupem warto zatem zapoznać się ze składem produktu. Najlepiej jest opiera się on w 100% (albo przynajmniej w zdecydowanej większości) na składnikach naturalnych.

Ekologicznym rozwiązaniem jest także samodzielne wykonanie naturalnych kosmetyków i środków czystości. Ich przygotowanie nie wymaga dużego wysiłku oraz wyszukanych składników – wiele z nich mamy w swojej kuchni. Dla przykładu, sok z cytryny usuwa kamień. Soda oczyszczona nadaje się zaś do czyszczenia łazienek i podłóg, a nawet mycia zębów. W kosmetyce stosuje się również ocet jabłkowy – zmieszany z wodą świetnie tonizuje skórę i sprawdza się jako płukanka do włosów.

Bambusowe akcesoria

Bambus jakiś czas temu podbił rynek produktów ekologicznych. Za jego nazwą kryją się wszystkie drzewo- lub krzewopodobne trawy, które pochodzą z subtropikalnych rejonów wzdłuż równika i charakteryzują się zdrewniałym lub rozgałęzionym pniem.

Bambus ze względu na swoją lekkość, stabilność i wytrzymałość znalazł zastosowanie jako ekologiczny zamiennik drewna, ale też tworzyw sztucznych. W łazience zastępuje przede wszystkim akcesoria z plastiku, np. kosze na bieliznę, mydelniczki, szczoteczki do zębów. Sprawdza się także w roli dywanika łazienkowego.

Pokój. Połączysz ekologię z estetyką

Rok 2020 obwołano w branży wnętrzarskiej rokiem naturalności. Styl ekologiczny jest jednak więcej niż tylko sezonową modą. To wyraz sposobu życia w zgodzie ze środowiskiem.

Ekologiczne dodatki do domu pochodzą z materiałów naturalnych: bambusa, rattanu, wikliny, wełny. Nadają wnętrzu przytulny charakter i tworzą poczucie bliskości z naturą. Co jednak ważniejsze, ich zakup i użytkowanie nie odciskają się negatywnie na przyrodzie.

Ratanowe dodatki

Jednym z najbardziej ekologicznych materiałów jest rattan. Pochodzi z palm rotangowych porastających tereny Azji, Afryki i Australii. Jego produkcja nie wyrządza środowisku tak dużej szkody jak w przypadku drewna. Palmy rosną bowiem znacznie szybciej niż drzewa 

– można je wykorzystywać już po kilku latach od zasadzenia.

Rattan służy m.in. do produkcji mebli ogrodowych oraz akcesoriów do domu. Pokojowi w ekologicznym stylu uroku dodadzą ratanowe doniczki, klosze, stojak na kwiaty lub gazety.

Wełniane okrycia

Wełna jest kolejnym surowcem naturalnym, którego nie powinno zabraknąć w ekownętrzu. Może posłużyć do wykonania poszewek na poduszkę, narzuty na kanapę i dywanów. Każdy z tych dodatków jest przede wszystkim ekologiczny, ale również praktyczny i elegancki. Wełna kojarzy się bowiem z luksusem i prestiżem, a jej właściwości są nie do przecenienia. Daje ciepło, pochłania wilgoć i chroni przed namnażaniem się bakterii. 

Meble z palet

Na ekosalony szturmem wkroczyły również drewniane palety. Okazuje się bowiem, że wcale nie muszą służyć wyłącznie do składowania i transportowania towarów. Sprawdzają się również w roli mebli: szafek, stołów, łóżek i wielu innych.

Są produktem naturalnym, łatwo dostępnym i niedrogim. Tworząc z nich meble, ratujemy je przed zniszczeniem. One zyskują drugie życie, my – modne, nietuzinkowe i ekologiczne dodatki do domu.

Styl życia zgodnego z naturą odzwierciedlają nie tylko nasze nawyki i działania, ale też przedmioty, jakimi się otaczamy. Ekologiczne akcesoria do domu są zatem świadomym wyborem, jakiego każdy z nas może dokonać w trosce o środowisko.

Podobne posty: