Żyjemy ze świadomością, że nasza planeta potrzebuje rozwiązań ekologicznych, dlatego wprowadzamy je coraz częściej w domu, biurze, transporcie czy przemyśle. Czy jednak mamy świadomość, jak w kontekście ekologii wpływają na planetę nasze czworonożne pupile? Okazuje się bowiem, że roczny ślad ekologiczny pozostawiany przez bytowanie psa porównywalny jest z oddziaływaniem człowieka. Oczywiście nie jest to wina czworonożnych przyjaciół, a raczej nieświadomość ich właścicieli.

Znaczny wpływ na stan środowiska ma żywienie zwierząt. Stosowane w nich konserwanty i polepszacze smaku odpowiadają za większą część emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto wiele z nich dostępnych jest w małych, plastikowych opakowaniach, które dodatkowo zaśmiecają naszą planetę. Odpowiedzią na to są karmy ekologiczne, których skład potwierdzają certyfikaty, wytwarzane są lokalnie, bez stosowania środków ochrony roślin. Karmę można także przygotować z powodzeniem samodzielnie, a jeśli już kupujemy, dobrze żeby były to duże opakowania, papierowe lub z możliwością recyklingu.

A jeśli o śmieciach mowa, to ich produkcja stwarza największe zagrożenie dla planety. Codziennie, wraz z odchodami wyrzucane są jednorazowe woreczki, ze sztucznych materiałów, które rozkładać się będą kolejne kilkaset lat. Jeśli istnieje taka możliwość używajmy torebek papierowych lub kompostowalnych.

Do grupy śmieci zaliczyć należy także ogromne ilości gadżetów, kupowanych z myślą o psiej czy kociej rozrywce i wygodzie. Wiele z nich zostaje przez pupili odrzucone, a jeśli nie będą z nich korzystać, te trafią natychmiast do śmieci. Przed zakupem designerskiej miski, maty węchowej, schodków, myszki czy kolejnego gryzaka zastanówmy się czy w domu nie mamy materiałów niezbędnych do samodzielnego wykonania gadżetu. Już sama produkcja akcesoriów dla zwierząt generuje emisję dwutlenku węgla, a także zużywa zasoby środowiska naturalnego.

Gdy jednak energia pupila naprawdę wymaga rozładowania przez zabawki, warto wybrać te dobrej jakości, wyprodukowane z naturalnych materiałów. Na jakość także trzeba stawiać w przypadku zakupu smyczy i innych akcesoriów spacerowych, zwierze należy dokładnie zmierzyć, aby obroża czy szelki były jak najlepiej dopasowane i posłużyły jak najdłużej.

Sprawdź, jak jeszcze ograniczyć niepotrzebne zakupy:

https://komorebi.com.pl/2020/04/03/czy-minimalizm-jest-ekologiczny/

Podobne posty: