Bez względu na to, czy lubimy sprzątać, czy do porządków mamy awers, czasem trzeba mieszkanie zorganizować i wyczyścić. Najczęściej do mycia mebli, podłóg, kuchni czy toalety stosowane są powszechnie dostępne w sklepach środki czystości. Jak się okazuje nie jest to najlepszy wybór i można inaczej!

Sam zapach popularnych środków zdradza, że rozwiązanie to nie jest najzdrowsze. Roztwory chloru i żrące substancje to najczęstsze źródła zatruć wziewnych i alergii. Nie są one także obojętne dla środowiska, a przecież wszystkie w końcu lądują w ściekach! Zamiast nich, z powodzeniem można posprzątać mieszkanie, używając tradycyjnych środków czyszczących, do których składniki zazwyczaj mamy pod ręką.

Na zwykłe zabrudzenia, przetarcie kurzu z mebli czy podłogi wystarczy zwykła ścierka i… woda. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia, środowiska i portfela.

Na większe porządki warto przygotować ocet, sodę, cytrynę i sól. Tylko tyle i aż tyle! Ocet spirytusowy wybiela, usuwa tłuszcz, pleśń oraz dezynfekuje, usuwa kamień i brzydkie zapachy. Soda oczyszczona posiada właściwości ścierne, skutecznie czyści i neutralizuje przykre zapachy. Cytryna naturalnie wybiela, doskonale czyści w połączeniu z solą lub sodą. Sól także posiada właściwości ścierne, antyseptyczne i dezynfekujące.

Do prania i mycia naczyń nada się naturalne mydło (można też z niego przyrządzić płyn do prania lub mydło w płynie). A jeśli chcesz uzyskać typowy, przyjemny zapach po sprzątaniu, oprócz cytryny i mydła, sięgnij po naturalne olejki zapachowe. Niektóre z nich działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczno, inne mają właściwości aromaterapeutyczne i wprowadzą Cię w dobry nastrój.

W niektórych przypadkach kuchenne składniki nie wystarczą, jeśli odpływ mimo użycia sody, octu i gorącej wody pozostanie zapchany, warto użyć sody kaustycznej – rozpuści ona osady z mydła i zanieczyszczenia nagromadzone w rurach. Oporne plamy na ubraniach usunie boraks – alkaiczna sól mineralna, te składniki działają jednak silnie drażniąco na skórę.

Podobne posty: