Planując wakacje możemy zrobić to ekologicznie. Jeżeli cały plan zależy od nas i mamy nieograniczone możliwości możemy połączyć dobrą zabawę i wypoczynek z ekologią. Gorzej, gdy mamy wykupioną wycieczkę w biurze podróży, gdzie zakwaterowanie, dojazd, a często też plan różnego rodzaju wycieczek jest z góry ustalony. Ale gorzej nie znaczy, że nie można wprowadzić ekologicznych nawyków wypoczywając nawet na zorganizowanych wakacjach.

Dojazd na wakacje

Udając się na wypoczynek własnym pojazdem, najczęściej samochodem, ważne, żeby pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Ekologiczna jazda, czyli tak zwany eco-driving bardzo obniży spalanie paliwa, a co za tym idzie, jazda będzie bardziej przyjazna środowisku. Kolejnym argumentem, który przemawia za tym jest mniejszy wydatek na paliwo. Mniejsze spalanie oznacza rzadsze wizyty na stacji benzynowej. Co robić, żeby jeździć ekologicznie? Przede wszystkim zwalniaj przed krzyżówkami i rondami szybciej, hamując silnikiem (biegami). Utrzymuj stałą prędkość – 90 km/h, na autostradzie 130 km/h. Stosując te zasady zauważysz, że Twoje auto będzie palić mniej, a środowisko będzie czuło się lepiej.

Pobyt

Tutaj mamy pełen wachlarz możliwości. Pierwszą z nich są coraz popularniejsze bidony i inne tego typu filtrowane pojemniki na wodę, które są przyjazne dla środowiska. Dzięki nim nie musimy kupować wody w butelkach lub pić jej z plastikowych kubków w recepcjach. Kolejnym ważnym elementem jest zabieranie własnych sztućców. Często będąc pod namiotem, czy też w jakichś słabiej wyposażonych pensjonatach lub domkach, mamy do wyboru jedynie sztućce plastikowe. niestety nie jest to dobry wybór. Po co truć środowisko plastikiem skoro możemy zapakować wygodniejsze sztućce z domu? Tak samo możemy postąpić na przykład ze słomkami, talerzami itd. Możemy nawet zabrać ze sobą grilla, żeby nie kupować jednorazowych. Starajmy się także szukać miejsca na odpady, które mają pojemniki do segregacji. Wtedy segregując śmieci mamy czyste sumienie, ponieważ to jest jednym z najważniejszych punktów to odhaczenia w sprawie ekologii.

Aktywny wypoczynek

Warto wybierać aktywne formy wypoczynku. Coraz powszechniejsze są wyjazdy nad jeziora lub inne ciche miejsca z rowerami lub w góry na spacery. Tego typu aktywność nie dość, że jest ekologiczna to na dodatek daje nam duży zastrzyk endorfin. Dodatkowo nie jesteśmy rozleniwieni, ponieważ uprawiamy sport, a co za tym idzie poprawia się również nasz forma. Warto przemieszczać się rowerem, pieszo lub publicznym transportem. W końcu są to wakacje, oczekujemy czegoś innego niż w ciągu całego roku.

Podobne posty: