Zapewne zastanawiacie się skąd temat: „Jak zmniejszyć rozmiar strony internetowej” na blogu o tematyce ekologicznym. Jednakże zmniejszanie zasobów serwerowych ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o dbanie o naszą planetę. Wspólnie zastanowimy się i w kolejnych sekcjach pokażemy się jak to dokładnie działa, a może wielu z Was, administratorów stron internetowych zacznie dbać o wielkość swoich zasobów.

Jest to kolejnym argumentem, żeby to robić, ponieważ już od jakiegoś czasu dosyć skutecznie namawia do tego Google modyfikując swoje algorytmy. W skrócie – im szybciej wczytuje się Twoja strona, tym wyższa pozycja w wyszukiwarce. Oczywiście jest dużo więcej wytycznych, które o tym decydują, więc jest to tylko pośrednia ocena, ale warto o to zadbać.

Obrazki w WordPressie

Wiele osób korzysta z CMS WordPress. Bardzo słuszne, ponieważ tworzenie stron internetowych Wrocław w dzisiejszych czasach nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla programistów. Dzięki takim narzędziom możemy stworzyć stronę internetową bez znajomości podstawowych znaczników HTML, ale WordPress jest także przeznaczony dla programistów.

Można w nim tworzyć customowe motywy, przeznaczone do indywidualnych projektów, pisać wtyczki oraz modyfikować popularne, ogólnodostępne zasoby. WordPress ma kilka zadeklarowanych opcji, które są niezbędne do jego prawidłowego działania. Jedną z nich jest rozmiar obrazków ładowanych przez nas do biblioteki mediów w różnych celach.

Możemy je modyfikować, ale możemy też dodawać swoje rozmiary zdjęć. Pamiętajmy jednak o tym, że WordPress optymalizuje rozmiary naszych obrazków, ale na serwer wgrywany jest także oryginalny plik. Pomyślmy o tym, żeby zmienić rozmiar tych dużych, ponieważ strona internetowa i tak tego nie wykorzysta.

Dla przykładu, WordPress nie potrzebuje pliku, który waży 16MB, zgranego prosto z lustrzanki, o kosmicznej rozdzielczości, śmiało można zmienić jego rozmiar do 2MB.

Ładowanie zasobów zewnętrznych

Tworząc strony internetowe zapewne zastanawiałeś się jak najlepiej wgrywać zasoby zewnętrzne. Czym w ogóle są zasoby zewnętrzne? To pliki, które często są wykorzystywane do tworzenia stron internetowych przez agencja interaktywna Wrocław po to, żeby strona internetowa była bardziej funkcjonalna, ładniejsza lub po to, żeby można było stronę zakodować szybciej.

Takie zasoby to najczęściej jakieś biblioteki, zestawy ikon, fonty itd. Często programiści pobierają jakiś zasób, umieszczając go na serwerze i linkują do niego, żeby przeglądarka uwzględniła ten zasób przy ładowaniu strony internetowej.

Ale jest dużo lepszy sposób, nie zawsze dostępny, lecz gdy autor go udostępnia lepiej z niego skorzystać. Pokaże to na przykładnie Bootstrapa. Można go dodać do strony pobierając pliki, udostępniając na serwer i linkując, jak napisałem powyżej. Ale Bootstrapa można dodać jednym linkiem:

<link href="https://cdn.jsdelivr.net/npm/bootstrap@5.1.3/dist/css/bootstrap.min.css" rel="stylesheet" integrity="sha384-1BmE4kWBq78iYhFldvKuhfTAU6auU8tT94WrHftjDbrCEXSU1oBoqyl2QvZ6jIW3" crossorigin="anonymous">

To jest dodanie styli CSS, Bootstrap umożliwia jeszcze dodanie JavaScript. Wersja 5.1.

Chodzi tu o tajemniczy CDN. W skrócie jeżeli użytkownik Twojej witryny był na jakiejś stronie, która ładowała już ten zasób ma go w pamięci podręcznej i nie musi go pobierać drugi raz. Dzięki temu nie musimy go wgrywać na serwer (oszczędzamy miejsce -pomyślmy globalnie), poza tym serwery nie muszą chodzić na takich obrotach.

Ładowanie fontów na stronę internetową

Programując stronę internetową zazwyczaj robimy to na podstawie projektu graficznego. Widzimy zatem jakie fonty musimy wykorzystać i o jakiej grubości. Często programiści programujący taki projekt i konfigurujący zestaw fontów w Google Font nie analizują tego i wybierają wszystkie dostępne opcje.

Faktycznie, jeżeli chodzi o duży projekt to lepiej tak zrobić, ponieważ projekt może się rozszerzać, przy poprawkach może coś się zmienić itd. Ale jeżeli tworzymy mała stronę firmową, landing page lub one page site dobra agencja interaktywna Wrocław zawsze powinna wybrać tylko te fonty, które są w projekcie.

Dzięki temu zyskamy czas ładowania – serwery nie muszą chodzić na dużych obrotach. I pamiętajmy ładujemy zawsze na cdn jeżeli jest dostępny.

Pagebuilidery

Pagebuildery nie są dobrym rozwiązaniem jeżeli chodzi o ekologię. Tworzą strasznie dużo zbędnego kodu, co daje dużo większe czasy ładowania strony. Poza tym samo tworzenie stron internetowych Wrocław za pomocą pagebuiliderów chłonie bardzo duże ilości zasobów. Narzędzia te są tak stworzone, żeby były do wszystkiego…

Myślę, że każdy programista stron internetowych zgodzi się ze mną, że lepiej zainwestować trochę więcej, ale mieć stronę stworzoną od zera lub na podstawie gotowego motywu, niż stworzoną na podstawie pagebuilidera. Nie jest to ani dobre rozwiązanie, ani ekologiczne.

Podobne posty: