Znamy go przede wszystkim pod postacią zatyczki do wina, ale w rzeczywistości ma znacznie szersze zastosowanie. Mowa o naturalnym korku – ekologicznym drewnie o wyjątkowych właściwościach.

Korek wydaje się idealny pod względem ekologicznym. Po pierwsze, jego produkcja nie przyczynia się do niszczenia drzew. Surowiec pochodzi z kory wiecznie zielonego, rozłożystego dębu korkowego. Jej zbiór odbywa się ręcznie, tak aby nie naruszyć pnia. Sama kora regeneruje się zaś w ciągu dekady od momentu zebrania. Dzięki temu drzewo umiera naturalnie po 150-250 latach, nawet szesnastokrotnie oddając w tym czasie korę. Po drugie, korek, jako surowiec naturalny, ulega po zużyciu całkowitej biodegradacji, nie szkodzi zatem środowisku naturalnemu.  

Portugalia – światowe królestwo korka

Dąb korkowy porasta tereny północnej Afryki i Europy Południowej. Jego plantacje znajdują się m.in. w Maroku, Algierii, Hiszpanii, we Francji i Włoszech. Przede wszystkim słynie z nich jednak Portugalia – przypada na nią aż połowa światowej produkcji korka. Podróżując po tym kraju, trudno się na lasy korkowe nie natknąć. Są nie tylko narodowym dobrem, ale i ciekawą atrakcją turystyczną. Ich największe połacie ciągną się w obszarze rolniczym Alentejo, na południe od rzeki Tag.

Produkcja korka jest tak ważną gałęzią portugalskiej gospodarki, że na liście kluczowych dla państwa zawodów dumnie figuruje zdzieracz korka. Obca naszej kulturze profesja w Portugalii cieszy się długą tradycją, wiąże z renomą i przynosi zyski, na jakie nie może liczyć żaden inny robotnik w tym kraju. Nie jest jednak pracą łatwą – wymaga dużej wprawy i kunsztu.  

Korek – zastosowanie

Ludzkość odkryła wyjątkowe właściwości korka już tysiące lat temu. Surowiec ten służył starożytnym Egipcjanom do izolacji mumii. Był także wykorzystywany, tak jak współcześnie, do zatykania butelek z oliwą i winem. Dzisiaj korek kojarzy nam się głównie z tą ostatnią rolą. Wytwarza się go jednak dopiero z trzecich zbiorów kory. Co z pozostałymi dwoma? Nie marnują się, służąc do produkcji wielu innych wyrobów. 

Ekologiczny surowiec o miłej w dotyku fakturze szturmem wkroczył do wielu gałęzi gospodarki. Wykorzystuje się go m.in. w lotnictwie, kosmonautyce, transporcie szynowym, motoryzacji, a nawet w produkcji instrumentów muzycznych. Dzięki temu, że znakomicie izoluje termicznie, tłumi hałasy i jest ognioodporny, znajduje zastosowanie również w budownictwie. Służy na przykład do wykańczania ścian i podłóg oraz do produkcji mebli. Jest przy tym nie tylko praktyczny, ale i estetyczny. Poza tym korek wykorzystują producenci sprzętu sportowego. Występuje on m.in. w matach do jogi czy piłkach baseballowych. Co ciekawe, to wyjątkowe tworzywo podbiło również branżę modową. Możemy dziś kupić wykonane z niego torebki, paski, kapelusze, buty i biżuterię.  

Korek – surowiec o wyjątkowych właściwościach

W czasach rosnącego zapotrzebowania na surowce przyjazne środowisku popularność korka nie dziwi. Zwłaszcza, że poza ekologicznym charakterem, ma on wiele innych cennych właściwości. Jego przypominająca plaster miodu struktura nadaje mu wysoką trwałość na ścieranie i uderzenia. Poza tym korek wyróżnia się niewielką wagą, bo aż połowę jego masy zajmuje powietrze. Jest także elastyczny. Jako jedyne ciało stałe po ściśnięciu z jednej strony, nie zwiększa swojej objętości z drugiej. Ponadto w jego komórkach znajduje się subaryna, która nie przepuszcza wilgoci i gazów. Korek nie przyciąga również kurzu. To z kolei hamuje namnażanie się bakterii, dzięki czemu wyroby korkowe mogą być bezpiecznie stosowane przez alergików.

Korek w wielu przypadkach może zastąpić tworzywa sztuczne lub tradycyjne drewno. Warto docenić jego wyjątkowe właściwości, wybierając wykonane z niego produkty.

Podobne posty: