Ekonomia współpracy, ang. sharing economy, crowdfunding, inaczej ekonomia współdzielenia lub dzielenia się, na czym polega to społeczne zjawisko, zyskujące ostatnio na popularności, i w jaki sposób wspiera ochronę środowiska?

Ekonomia współpracy bazuje na wzajemnej pomocy, dzieleniu się swoim czasem oraz zasobami. W ramach współpracy jedna strona oferuje to, czym może się podzielić, druga natomiast „odwdzięcza się” w formie materialnej lub niematerialnej. Opis brzmi obco? A jest już codziennością! Coraz częściej korzystamy przecież z popularnych portali umożliwiających znalezienie transportu czy używanych rzeczy. To głównie dzięki nim i mediom społecznościowym współdzielenie zyskało na popularności.

Dzięki pożyczaniu i wymienianiu się dobrami przede wszystkim można zaoszczędzić pieniądze, ale ekonomia współpracy pozwala także na uzyskanie innych korzyści. Lepiej wykorzystujemy posiadane już rzeczy, możemy zarobić dodatkową gotówkę, spróbować czegoś nowego. Zalety wymieniania się i pomagania innym to także wartości społeczne – poznawanie nowych ludzi, bycie częścią społeczności czy po prostu satysfakcja z pomagania.

Wymiany sprzyjają także środowisku, bez nadmiernej konsumpcji dochodzi do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Ekologiczne korzyści z tego typu działalności są niepodważalne, wymiana lub pożyczanie zamiast kupna rzeczy ogranicza ich produkcję, przejazd samochodem z dodatkowym pasażerem rozkłada ślad węglowy na połowę, jadłodzielnie ratują żywność przed wyrzuceniem … a to tylko ułamek możliwości wzajemnej współpracy!

Współdzielenie wymaga jednak dużej dozy zaufania, a tej wciąż brakuje w naszym społeczeństwie. Pomyślmy jednak o stanie planety, i zamiast od razu kupować, pożyczmy to choćby od znajomych!

Podobne posty: