Nie trzeba mieszkać w domu jednorodzinnym, aby cieszyć się własnym ogrodem. Przy odrobinie wysiłku da się go zaaranżować na balkonie w bloku. Można w nim posadzić kwiaty, zioła, warzywa, a nawet karłowate krzewy i drzewka.

Na balkonie lub tarasie sprawdzi się zarówno ogród ozdobny, jak i warzywny czy owocowy. To, jakie rośliny się w nim znajdą, w dużej mierze będzie zależało od lokalizacji, dostępnej powierzchni oraz naszych preferencji.

Ozdobny ogród na balkonie w bloku – jakie rośliny wybrać? 

Uprawie kwiatów najlepiej sprzyja balkon po stronie wschodniej lub zachodniej. Kwitnie na nim większość roślin ozdobnych, wśród nich m.in.: pelargonie, werbena czy pokrzywiec szorstki. Na balkonie północnym świetnie radzą sobie natomiast rośliny potrzebujące mniej światła – w tej lokalizacji występuje ono tylko rano i późnym popołudniem. Należą do nich np.: bluszcz, paprocie, pierwiosnki, begonia bulwiasta i mięta. Odwrotne warunki panują na balkonie południowym – do tego miejsca promienie słoneczne docierają przez większą część dnia. Upodobały je sobie m.in.: złocień krzewiasty, scewola i lawenda.

Ogród warzywny i owocowy na balkonie – jak go założyć?

W balkonowym ogrodzie ozdobnym warto wydzielić część na niewielki warzywnik lub ogródek owocowy. Równie dobrze można jednak przeznaczyć całą dostępną przestrzeń na domową uprawę. W tym celu najlepiej sprawdzi się taras wschodni, zachodni lub południowy, który zapewnia warzywom odpowiednio duży dostęp do światła.

W ogrodach warzywnych na balkonie najczęściej królują pomidory koktajlowe i szczypiorek. Poza nimi szanse na plony daje zasadzenie selera naciowego, pietruszki naciowej, rzodkiewki, sałaty, cebuli, papryki, grochu i miniaturowej cukinii. Warto uprawiać je w towarzystwie ziół, które wspierają wzrost roślin i odstraszają szkodniki. 

Ogródek owocowy można natomiast stworzyć z rodzimych malin, poziomek, jeżyn i truskawek albo postawić na egzotyczne smaki miniarbuzów i kiwi. Przy większej ilości wolnego miejsca warto się również pokusić o posadzenie drzew karłowych, np. moreli, jabłoni czy śliwy. 

Jak zrobić ogród zimowy na balkonie?

Ogród na balkonie pozwala w sezonie letnim korzystać z bliskości natury oraz cieszyć się smakiem samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców. Do rozwiązań na pozostały okres w roku należy aranżacja ogrodu zimowego. Wymaga ona większej inwestycji oraz południowej lub wschodniej lokalizacji tarasu. Przede wszystkim jego otwartą przestrzeń należy przeszklić, a najlepiej także ogrzać, choć nie jest to konieczne. Rezygnując z ogrzewania, trzeba się jednak liczyć z tym, że temperatura powietrza w oranżerii będzie  wynosiła tylko 5 st. C więcej niż na zewnątrz. W takich warunkach powinny sobie poradzić m.in. kaktusy, hibiskusy, gardenie, kamelie. W temperaturze pokojowej będą się natomiast rozwijać ciepłolubne fikusy, oleandry, szeflery, kaladium. Ogrzewanie znacznie podniesie jednak zużycie energii, a tym samym wygeneruje spore koszty.

Ogród na balkonie – inspiracje

  • Piękno kwiatowej kompozycji w ogrodzie ozdobnym podkreślą estetyczne donice z gliny lub rattanu. Niekonwencjonalny charakter balkonowemu ogrodowi nadadzą natomiast doniczki wykonane samodzielnie z niepotrzebnych w domu przedmiotów. Do wykorzystania w ramach upcyklingu nadają się na przykład stare kalosze, wiadra, blaszane balie czy konewki.  
  • Podłoże ze sztucznej trawy pozwoli poczuć się na balkonie jak w prawdziwym ogrodzie.
  • Komfort wypoczynku na balkonie podniosą: hamak, meble ogrodowe, parasol plażowy.
  • Romantyczną, przytulną atmosferę stworzą natomiast lampki choinkowe. Warto jednak pamiętać o oszczędności prądu i korzystać z nich w wyjątkowych sytuacjach.

Ogród na balkonie w bloku – jakie ma zalety?

Ogród na balkonie w bloku jest namiastką natury dostępną na wyciągnięcie ręki. W hałaśliwym i zanieczyszczonym mieście staje się od niego zdrową odskocznią, która rozkwita feerią barw i zapachów. Rośliny oczyszczają powietrze, ułatwiając oddychanie i wpływają kojąco na nasz układ nerwowy. Badania wykazały, że w ich otoczeniu spada poziom stresu, poprawia się koncentracja, a na dłuższą metę wzrasta jakość życia. Jeśli dodatkowo uprawiamy na balkonie warzywa, bez wychodzenia z domu mamy do dyspozycji bezpieczne dla zdrowia produkty ekologiczne. Oszczędzamy przy tym pieniądze i czerpiemy satysfakcję z samodzielnej uprawy warzyw. Ta może być również źródłem relaksu, a nawet okazać się nowym, pasjonującym hobby.

Miejski ogród na balkonie to rosnący na popularności trend, który doczekał się nawet swojej nazwy: city gardening. W czasach, gdy miasta zamieniają się w betonową dżunglę, a tryb życia nie pozwala na częsty kontakt z naturą, ogród staje się łatwo dostępnym miejscem do codziennego wypoczynku w otoczeniu roślin.

Podobne posty: