Ogrzewanie na podczerwień (infrared) jest zdrowe, ekologiczne i wygodne. Działa podobnie jak słońce: emituje promieniowanie podczerwone, które w kontakcie z powierzchnią przekształca się w ciepło.

Ogrzewanie na podczerwień – zasada działania

W systemie ogrzewania na podczerwień w domu źródłem ciepła mogą być panele, promienniki, maty i folie. W zależności od rodzaju umieszcza się je na ścianie, suficie, w podłodze lub jako wolnostojące urządzenia. Wraz z nimi stosuje się termostat do regulacji temperatury w pomieszczeniu, na przykład za pomocą aplikacji na telefon. Poza tym grzejniki na podczerwień nie wymagają obsługi i specjalnej instalacji. Wystarczy zamontować je w wybranym miejscu i podłączyć do prądu. Powinny działać bezawaryjnie przez długi czas. Są przy tym estetyczne i nowoczesne, służą więc dodatkowo jako dekoracja wnętrza. Zwłaszcza jeśli na powierzchni paneli znajduje się zdjęcie, obraz czy inny motyw ozdobny.

Urządzenia do ogrzewania na podczerwień różnią się od siebie budową, wszystkie mają jednak część wspólną: element grzewczy, który zamienia energię elektryczną w promieniowanie podczerwone. Emitowane przez nie fale infrared ogrzewają ściany, meble, przedmioty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Te zaś oddają ciepło do otoczenia. Zachodzi tu zatem proces odwrotny do tego w systemie konwekcyjnym, gdzie ogrzaniu podlega najpierw powietrze.

Promieniowanie podczerwone różni się od tradycyjnego sposobu ogrzewania jeszcze jednym: podnosi temperaturę w mieszkaniu szybko i równomiernie. Jej wartość odczuwalna jest zaś o ok. 2-3 st. C. wyższa od rzeczywistej. Tego samego zjawiska możemy na przykład doświadczyć w letni dzień po wyjściu z cienia na słońce. 

Ogrzewanie na podczerwień – zdrowie z promieni infrared

Taki sposób ogrzewania, w przeciwieństwie do konwekcyjnego, nie powoduje wzbijania się w powietrze drobinek kurzu, zanieczyszczeń i bakterii. Nie sprzyja też powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach oraz nie daje poczucia wilgoci, ponieważ promienie stopniowo wysuszają ściany. Poprawiają w ten sposób jakość powietrza i przynoszą ulgę alergikom. Samo promieniowanie podczerwone również jest bezpieczne dla zdrowia, o czym świadczy jego szerokie wykorzystanie w medycynie i kosmetyce. Pozytywnie wpływa ono na układ nerwowy, rozluźnia mięśnie i uspokaja. Oczyszcza również z toksyn, przyspiesza metabolizm i wygładza skórę. 

Ogrzewanie na podczerwień – ekologiczne rozwiązanie

Ogrzewanie mieszkania na podczerwień nie szkodzi również środowisku. Nie emituje zanieczyszczeń, nie wytwarza produktów spalania. Najlepszy efekt ekologiczny przynosi jednak w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, która czerpie energię ze słońca i zamienia ją na prąd. Stąd system ogrzewania promieniami infrared szczególnie sprawdza się w domach pasywnych i energooszczędnych. Po pierwsze, pozyskują one energię z odnawialnych źródeł. Po drugie, są maksymalnie szczelne, dzięki czemu zmniejsza się w nich zapotrzebowanie na ciepło. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby grzejniki na podczerwień montować w mieszkaniach, tradycyjnych domach murowanych, biurach czy nawet halach wielkopowierzchniowych. Ze względu na słabszą izolację mogą one jednak generować wysokie koszty zużycia prądu. 

Ogrzewanie na podczerwień doskonale wpisuje się w ekologiczny trend w budownictwie. Spopularyzowało się w Europie Zachodniej, a teraz stopniowo zyskuje zwolenników również w Polsce.  

Podobne posty: