Niewątpliwie oszczędzanie wody ma olbrzymi udział w dbaniu o środowisko. Jednak nasze nawyki dotyczące wody nie zawsze są ekologiczne. Zazwyczaj przelewamy zbyt duża ilość wody w codziennych czynnościach. Istnieje również dużo mitów, które mówią nam jak oszczędzać wodę. Zebraliśmy to wszystko w jedną całość, tak żeby raz na zawsze to uporządkować.

Mycie i golenie

Wiele osób sądzi, że kąpiel w wannie jest mniej ekologiczna od brania prysznica. To jest fakt. Tradycyjna kąpiel zużywa 180 litrów wody, a prysznic szacowany jest na trzy razy mniej, ale uwaga, do wanny raz nalewamy wody i możemy się kąpać ile dusza zapragnie. Jeżeli chcemy wziąć długi prysznic ilość przelanej wody wydłuża się z każdą sekundą, jednakże wybierając tę drogę, raczej nie myślimy o relaksie.

Ważnym nawykiem jest zakręcanie kranu podczas mycia zębów lub golenia. Jeżeli tego nie robimy ucieka nam aż 15 litrów wody, natomiast, gdy używamy jej tylko do niezbędnych czynności liczba ta oscyluje wokół jednego litra!

Krany, zmywarki, pralki, spłuczki

Na początek warto zadbać o szczelność kranów i spłuczek. Niby nic, a codziennie może nam uciekać nawet 30 litrów w kranach i 50 litrów wody w spłuczkach. Idąc dalej warto też zainstalować perlatory w kranach, które mogą zaoszczędzić kolejne 50 litrów. Posiadanie podwójnej spłuczki może okazać się dobrym rozwiązaniem ekologicznym. Średnio duża spłuczka zużywa 6 litrów wody na jedno spłukanie, a mała połowę mniej. Warto o tym pomyśleć.

Wiele osób twierdzi, że zmywarki zużywają bardzo duże ilości wody. Mają rację, ale tutaj jest pewien mit, który musimy obalić. Nieprawdą jest, że zmywanie pod bieżącą wodą jest bardziej ekologiczne. Zużywa ono około 100 litrów wody, natomiast mycie w zmywarce połowę mniej. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie ciepłem wody z płynem i wody bez płynu. Wtedy mycie ręczne faktycznie jest ekologiczne i zużywa bardzo małą ilość wody.

Musimy pamiętać także o tym, żeby zawsze włączać zmywarkę, gdy jest pełna. To samo dotyczy pralki, ponieważ zużywa ona aż 200 litrów wody!

Śmieci, mycie samochodu, rozmrażanie mięsa

Bardzo często zdarza się, że wrzucamy odpadki do zlewozmywaka. Jest to błąd, który powinniśmy naprawić i się tego oduczyć. W zależności bowiem od sposobu w jaki spłukujemy to, co wrzuciliśmy może to pochłaniać bardzo dużą ilość wody.

Kolejnym powszechnym problemem jest „mycie” śmieci. Często myjemy kubek po jogurcie, wypłukujemy kartonik po maślance, czy nawet oczyszczamy papierem z resztek masła. To kompletnie nieekologicznie ze względu na zużywanie ogromnej ilości wody, tym bardziej, że myjąc często chcemy umyć do połysku, jak naczynia. A przecież to tylko śmieci. Na wysypisku są umyte więc my nie musimy tego robić.

Myjnie samochodowe stosujące recykling wody to absolutnie numer jeden jeżeli chodzi o jakiekolwiek czyszczenie samochodu. Starajmy się, w miarę możliwości, wybierać taką opcję, ponieważ w ten sposób bardzo pomożemy środowisku.

Do rozmnażania mięsa często służy nam bieżąca woda. To bardzo nieekologiczne działanie z wiadomych względów. Starajmy się robić to w nocy, gdy mięso samo „dojdzie do siebie”. Ewentualnie możemy wystawić w cieplejsze miejsce, a w ostateczności użyć kuchenki mikrofalowej.

Staraj się codziennie zrobić przynajmniej jedną rzecz, dzięki której zaoszczędzisz wodę.

Zareaguj, gdy widzisz, że ktoś postępuje nieekologicznie i marnuje to, co daje nam życie. Może i Ty namówisz kogoś do zachowywania się tak, żeby chronić środowisko, a co za tym idzie, do oszczędzania wody.

Żeby ułatwić Ci wyrobienie sobie nawyków związanych z oszczędzaniem wody nasze zaprzyjaźnione studio reklamy zaprojektowało prostą ulotkę, którą możesz sobie wydrukować i powiesić w dowolnym, widocznym miejscu w domu.

Powodzenia!

Podobne posty: