Na pewno znasz takie pojęcie jak recykling. Jest ono już powszechnie stosowane i dzięki niemu możemy bardziej dbać o środowisko segregując śmieci. Jednakże zagłębiając się bardziej w tego typ pomoc dla naszej planety powstały również inne metody walki z pogarszającym się stanem Ziemii. Jednym z nich jest upcyckling.

Chodzi w tym o to, żeby nie wyrzucać starych, zużytych przedmiotów do śmietnika tylko robić z nich coś „nowego„. Tutaj mamy całkowitą dowolność. Możemy nawet pochwalić się swoją kreatywnością, być nieco abstrakcyjni, a przy tym ekologiczni i oszczędni. Pojęcie upcyclingu nazywane jest też często recyklingiem 2.0, a spotykasz się z nim częściej niż myślisz.

Najbardziej rozpowszechniony jest on w Afryce, w której jak wiemy jest ogromna bieda, a tego typu pomysły są bardzo przydatne. Na pewno nie raz myślałeś o zrobieniu sobie mebli z palet, a to jest flagowy przykład upcyclingu. Coraz popularniejsze domy budowane z kontenerów, które są jednocześnie tanie i przyjazne środowisku również wspierają tę idee. Często obserwujemy jak ludzie w restauracjach piją herbatę ze słoików.

Dobrym pomysłem jest również zrobienie doniczek z butelek. Oczywiście uprzednio ładnie ozdobionych. W domu swoje zastosowanie znajdą też różnego rodzaju wieszaki, czy wiszące pojemniki na brudne ubrania. Tutaj jest naprawdę wiele możliwości. Można popróbować zrobić także stojaki z książek, a także różnego rodzaju „boxy” na przedmioty. W ten sposób wesprzemy także ideę minimalizmu, która jest bardzo ekologiczna. Absolutnym hitem są reklamówki z różnego rodzaju materiału. Można je robić ze starych koszulek nadając im oryginalny wygląd, z plandek naczep ciężarowych, plandek banerów reklamowych i tak dalej.

Uwolnij swoją artystyczną duszę i zacznij być ekologiczny, a także… oryginalny. Pomyśl, że budując wnętrze domu zgodnie z ideą upcyclingu, nikt inny na świeci nie będzie miał takich przedmiotów jak Ty! Dodatkowo możesz zarazić innych tą pasją do bycia eko stosując ten argument.

Więcej informacji możesz znaleźć w artykule o less waste dla początkujących.

Podobne posty: