Nawet w niewielkim przedsiębiorstwie, jednoosobowej działalności, czy pracy zdalnej z domu, możemy wprowadzić zachowania ekologiczne, przy minimum chęci, oraz często – nieco więcej kreatywności. Wielkie korporacje, zazwyczaj w myśl idei odpowiedzialności społecznej, angażują swoje środki w ochronę środowiska, także w kontekście zużycia papieru. Co jednak zrobić, jeśli zostaliśmy pozbawieni dostępu do recyklingowych koszy na papier? Jest kilka trików, o których warto pamiętać w zaciszu własnego home office.

Oczywiście, pojedynczy pracownik, wykonujący swoje zadania w domu, z pewnością nie wpłynie równie druzgocąco na stan środowiska naturalnego, co wielkie biurowce. Pamiętajmy jednak, że obecnie wielu z nas w ten właśnie sposób wykonuje swoją pracę, co znacznie zwiększa skalę tego problemu.

Podstawą jest oczywiście segregacja papieru i wyrzucanie go do specjalnego pojemnika, co pozwoli go odpowiednio zrecyklingować. Można jednak ograniczyć zużycie papieru, przede wszystkim drukując dwustronnie, a jeśli jest taka możliwość, nie drukując wcale! Wiele plików spokojnie można bowiem przechowywać w tzw. „chmurze”, na platformie firmowej, czy wysyłając od razu mailem do przełożonego. Jeśli już musimy drukować dokumenty na biurowym papierze, można go ponownie wykorzystać, np. na niezadrukowanych fragmentach wykonując notatki.

Jeśli w domu mamy dzieci, warto dać im zużyty papier do wykorzystania, np. do kolorowania, jako podkładki do malowania, czy materiał do tworzenia origami. Jeśli mamy do czynienia z dokumentami, które muszą ulec zniszczeniu, a w domowych warunkach nie mamy dostępu do niszczarki, świetnym rozwiązaniem będzie zrobienie papieru czerpanego, w które również chętnie zaangażują się dzieci.  Samemu także można odkryć w sobie pasję do tworzenia cudów z papieru, np. pojemników z papierowej wikliny.

To tylko niektóre ze sposobów, pozwalających zaoszczędzić i wykorzystać papier w domowym biurze. Jako jednostka jesteśmy w stanie minimalnie pomóc lub zaszkodzić planecie. Pamiętajmy jednak, że w perspektywie światowej, szczególnie obecnie, zużycie papieru w domowych biurach ma duże znaczenie. Dlatego już dziś, zastanów się, co możesz zrobić dla środowiska i udostępnij ten artykuł znajomym, aby oni także mogli pracować ekologicznie!

Poznaj też zamienniki papieru:

Podobne posty: