Białko jest jednym z najważniejszych składników diety krów hodowlanych. Odpowiedni jego poziom pozwala zachować zwierzętom odpowiednią wydajność i parametry. Wybór pasz białkowych dla krów mlecznych i nie tylko jest jednak całkiem duży. Sprawdźmy więc, jak wybrać odpowiednią i dowiedzmy się, ile może kosztować dobra pasza dla bydła. 

Pasze wysokobiałkowe dla bydła – kiedy stosować? 

Pasze wysokobiałkowe dla bydła stosuje się bardzo często. Zawierają one zwiększoną dawkę białka, dzięki czemu mogą skutecznie uzupełniać niedobory oraz zwiększać poziom tego składnika w organizmie zwierzęcia. Większe zapotrzebowanie na białko występuje oczywiście przede wszystkim w żywieniu krów mlecznych. Pasze wysokobiałkowe powinny być podawane zwierzętom przede wszystkim we wczesnej fazie laktacji, a także w fazie wysokiej produkcji mleka. Przy stosowaniu odpowiedniej dawki takiej paszy, można skutecznie zwiększyć produkcję mleka, a także ulepszyć jego parametry/ 

Pasza dla bydła – rodzaje

Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór pasz dla bydła. Produkty takie można podzielić na wiele sposobów. Jednak najczęściej dzieli się je na dwie grupy, czyli na pasze treściwe oraz objętościowe. 

Pasze objętościowe 

Pasze objętościowe stosuje się przede wszystkim w żywieniu zimowym krów. Jest to pożywienie o zwiększonej objętości i najczęściej zaliczają się do niego wszelkie produkty uboczne przemysłu rolnego, a także zielonki, rośliny okopowe, czy też kiszonki. Paszą objętościową jest także siano oraz słoma. 

Pasza treściwe 

Pasze objętościowe nie dostarczają wystarczającej ilości składników odżywczych, dlatego też przy hodowli krów niezbędne jest stosowanie również pasz treściwych. Są to pokarmy, które cechują się bardzo wysoką koncentracją energii oraz składników odżywczych w niewielkiej objętości produktu. Dzięki temu, pozwalają one w łatwy sposób dostarczyć wszystkich niezbędnych elementów dobrze zbilansowanej diety. 

W przypadku bydła mięsnego i mlecznego niezwykle ważne jest stosowane pasz pełnoporcjowych. W paszach treściwych tego typu występują różne składniki. Te mączne zawierają zwiększoną ilość białka. Mineralne zaś, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w minerały oraz witaminy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając pasze dla bydła? 

Pasze wysokobiałkowe dla bydła dostępne są w wielu różnych wariantach. Produkty te różnią się między sobą przede wszystkim składem, a także źródłem białka. To pozyskuje się bowiem na wiele różnych sposobów, z różnych składników. 

W przypadku pasz treściwych, najczęściej występują białka z nasion roślin strączkowych, takich jak soja. Źródłem białka są w nich także często śruty rzepakowe, zbożowe, czy też mocznik. Wszystkie te komponenty zapewniają doskonałe działanie mlekopędne i są w pełni bezpieczne. Podawane w dawce pokarmowej odpowiedniej dla zwierzęcia, pozwalają na otrzymanie szybkiego efektu. Przy kupnie paszy wysokobiałkowej należy zawsze więc sprawdzać źródło białka. 

Gdzie kupić paszę wysokobiałkową dla bydła?

Dobrej jakości pasza wysokobiałkowa nie jest wcale tak łatwo dostępna, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, na rynku nie brakuje takich produktów – jednak nie wszystkie prezentują naprawdę wysoką klasę i dobry skład. Dlatego paszę wysokobiałkową najlepiej zamawiać tylko od sprawdzonych dostawców. Duży wybór pasz gotowych produkowanych z najwyższej jakości składników, znajdziemy na przykład na www.aldomarket.pl. Dostępne są tam zarówno pasze wysokobiałkowe, jak i wiele innych rodzajów pasz, pełniących ważną funkcję w żywieniu bydła mlecznego i mięsnego. 

Podobne posty: